CityAir Projesi Hava Kalitesi Farkındalık Seminerlerinin ikincisi Akdeniz Bölgesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında ‘Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin ikincisi Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.  Adana, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin’den  üniversite öğrencilerinin katıldığı ve pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleşen üçüncü seminerde küreselden yerele hava kalitesine dair tüm detaylar paylaşıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında düzenlenen “Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin” ikincisi Akdeniz Bölgesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

CityAir Projesi kapsamında yer alan illerden; Adana, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin’de faaliyetlerini sürdüren üniversitelerden, Çevre Mühendisliği bölümü başta olmak üzere tüm fakülte ve bölümlerde eğitim gören 150’ye yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde, açılış konuşmasını T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Yönetimi Değerlendirme Şube Müdür İrde ÇETİNTÜRK GÜRTEPE yaptı. CityAir Projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri ve farkındalık çalışmalarından söz eden Gürtepe, ‘’T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Türkiye’de 330 ölçüm istasyonu ile tüm şehirlerin hava kalitesini takip ediyoruz. Elde ettiğimiz veriler, hava kalitesinin iyileştirilmesinde büyük önem arz ediyor. Gençlerimize temiz yarınlar bırakmak için durmadan çalışıyoruz’’ dedi.

Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerinde CityAir projesi kapsamında genel bilgi ve iletişim çalışmaları da aktarıldı. CityAir projesi takım lideri Dr. Hüseyin Özdemir, Genel Bilgilendirme Sunumunda CityAir projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri çalışmalarının önemine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği işbirliği ile yürütülen farkındalık çalışmalarından da söz etti. Daha sonra proje iletişim koordinatörü Seçil Şendağ, bir sunum gerçekleştirdi. Proje kapsamında yürütülen iletişim çalışmalarından bahseden Şendağ; Dünya Çevre Günü, Dünya Temiz Hava Günü ve Avrupa Hareketlilik Haftası başta olmak üzere küresel ölçekte gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Çukurova Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Korkut Ata Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, 7 Aralık Üniversitesi ve Sütçü İmam Üniversitesi’nden öğrencilerin yanı sıra öğretim üyelerinin de katıldığı seminerin son bölümünde proje temsilcileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

  • Türkçe
  • English