Üniversite Öğrencileri, CityAir Projesi Kapsamında Küresel Ölçekten Yerele Hava Kalitesini Artırmak İçin III. Kez Buluştu

Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında ‘Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin üçüncüsü Sinop Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.  Tokat, Sivas, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Çorum ve Amasya’dan üniversite öğrencilerinin katıldığı ve pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleşen üçüncü seminerde küreselden yerele hava kalitesine dair tüm detaylar paylaşıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında düzenlenen “Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin” üçüncüsü orta karadeniz bölgesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

CityAir Projesi kapsamında yer alan illerden; Tokat, Sivas, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Çorum ve Amasya’da faaliyetlerini sürdüren üniversitelerden, Çevre Mühendisliği bölümü başta olmak üzere tüm fakülte ve bölümlerde eğitim gören 100’den fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde, açılış konuşmasını T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Yönetimi Değerlendirme Şube Müdür İrde ÇETİNTÜRK GÜRTEPE yaptı. CityAir Projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri ve farkındalık çalışmalarından söz eden Gürtepe, ‘’T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Türkiye’de 330 ölçüm istasyonu ile tüm şehirlerin hava kalitesini takip ediyoruz. Elde ettiğimiz veriler, hava kalitesinin iyileştirilmesinde büyük önem arz ediyor. Gençlerimize temiz yarınlar bırakmak için durmadan çalışıyoruz’’ dedi.

Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerinde CityAir projesi kapsamında genel bilgi ve iletişim çalışmaları da aktarıldı. CityAir projesi takım lideri Dr. Hüseyin Özdemir, Genel Bilgilendirme Sunumunda CityAir projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri çalışmalarının önemine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği işbirliği ile yürütülen farkındalık çalışmalarından da söz etti. Daha sonra proje iletişim koordinatörü Seçil Şendağ, bir sunum gerçekleştirdi. Proje kapsamında yürütülen iletişim çalışmalarından bahseden Şendağ; Dünya Çevre Günü, Dünya Temiz Hava Günü ve Avrupa Hareketlilik Haftası başta olmak üzere küresel ölçekte gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Giresun Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Hiti Üniversitesi, Tokat Üniversitesi’nden öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri, özel sektör temsilcileri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin de katıldığı seminerin son bölümünde proje temsilcileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

  • Türkçe
  • English