CityAir kapsamında Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi’nde Yerel Yönetimlerde Hava Kalitesine İlişkin Roller ve Sorumluluklar Semineri’ni 14 Nisan 2022’de saat 14:00’da çevrimiçi olarak gerçekleştiriyoruz.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen, Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Teknik Destek Projesi – CityAir 6-7 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara’da yapılan Ulusal Yaygınlaştırma Konferansı ve Kapanış etkinliği ile tamamlandı. Hibrit (fiziki ve çevrimiçi) olarak düzenlenen konferansa AB Türkiye Delegasyonu, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ilgili Bakanlıklar ile 81 ildeki yerel yönetimler ve Bakanlık Taşra Teşkilatı yöneticileri katıldı.

Kapanış etkinliğinde açılış konuşmalarında AB Yatırımları Dairesi Başkanı&IPA Direktörü Dr. İsmail Raci Bayer, AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı&Müşteşar Laurent Guirkinger, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Erul yer alırken; projeye ait kazanımlar ve hava yönetimine ilişkin başlıklar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe, AESA Konsorsiyumu Direktörü Ottavio Novelli, CityAir Projesi Takım Lideri Dr. Hüseyin Özdemir, CityAir Projesi Kıdemli Uzmanı – İTÜ Prof. Dr. Alper Ünal, CityAir Projesi Konsorsiyum Üyesi- İneris Strateji, Bilimsel Politika ve İletişim Direktörü Laurence Rouil ve Kıdemli Uzmanı Frederic Tognet, CityAir Proje Konsorsiyum Üyesi – Citepa Genel Müdür Yardımcısı Nadine Allemand, Kıdemli Uzman Natalia Sirina Leboine ve Sophie Moukhtar, CityAir Projesi Konsorsiyum Üyesi – Puck Global İletişim Kilit Uzmanı Seçil Şendağ yer aldı.


CityAir kapanış toplantımızı yaptık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi – CityAir”in üç yıllık çalışma dönemi tamamlandı.

-CityAir kapsamında yapılan çalışmalarla hava kalitesinin geleceğe yönelik tahminleri artık mahalle ölçeğinde yapılabilecek. 6 – 7 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen CityAir kapanış toplantısında, proje kapsamında elde edilen teknik bulgu ve sonuçlar 4 ana başlıkta kamuoyu ile paylaşıldı.

-Hava kalitesinin sokak seviyesinde tespiti için HEY Portalı ve yerli “NEFES” yazılımının da kullanıldığı proje kapsamında elde edilen çıktılar 81 ile yaygınlaştırılacak.


Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması için Teknik Destek Projesi – CityAir’ın Ulusal Yaygınlaştırma Konferansı 6 Nisan 2022, Kapanış Etkinliği 7 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleşiyor.

Uzman Psikolog Deniz Bayel ile gerçekleştirdiğimiz; “Hava Kalitesi Çocuklara İyi Gelecek” isimli canlı yayınımızda, hava kalitesinin yükseltilmesi için çocuklarımızın bilinçlenmesinde ebeveynlerin katkısı konusunu işlemiştik. Cevabını canlı yayınımızda işlediğimiz cümleyi tamamlayarak Defne Gürkan ve Derin Erdem tarafından yazılan “Yeşil Dünyamız” kitabını kazanan 5 kişiden biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken bu paylaşımın yorumlar bölümünde cümleyi tamamlamak ve @cityair.turkiye hesabımızı takip etmek.

Son katılım tarihi 6 Nisan 2022’dir.
Sonuçlar 7 Nisan 2022 tarihinde hikayelerimizde açıklanacaktır.


TV programcısı Ilgaz Gürsoy moderatörlüğünde ‘’Hava Değişimi Çocuklara İyi Gelecek’’ adlı yayınımızı Uzman Psikolog Deniz Bayel ile birlikte
5 Nisan Salı tarihinde saat 13.00’da @cityair.turkiye hesabımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Çocuklarını hava kalitesi hakkında bilgilendirmek isteyen tüm ebeveynlerimizi canlı yayınımıza bekliyoruz.

Hava kalitesinin yükseltilmesi için çocuklarımızın bilinçlenmesinde annelerin katkısı konulu Instagram canlı yayınımızı Uzman Psikolog Deniz Bayel ile birlikte 5 Nisan tarihinde saat 13:00’da @cityair.turkiye hesabımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Çocuklarını hava kalitesi hakkında bilgilendirmek isteyen tüm ebeveynlerimizi canlı yayınımıza bekliyoruz.

Ekoİklim Zirvesi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mücahit DEMİRTAŞ ve Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürsel ERUL CityAir standını ziyaret ederek proje hakkında bilgi aldı.


Hava kalitesinin ilk adımı farkındalık kazanmak. Hava kalitesinin korunmasına örnek olan bir anın fotoğrafını çekin ya da Ekoİklim Zirvesi’nde CityAir standının önünde bir fotoğraf çektirin, @cityair.turkiye’yi tag´leyin veya DM yoluyla paylaşın. Bu şekilde farkındalık kampanyasına destek olun ve büyük ödülü kazanma şansı yakalayın.

Son katılım tarihi: 7 Nisan 2022’dir.
Sonuçlar 8 Nisan 2022 tarihinde hikayelerimizde açıklanacaktır.


Ekoİklim Zirvesi’nde standımıza gelip hava kalitesi ile ilgili soruları doğru cevaplayıp ödül kazanan ziyaretçilerimizi tebrik ederiz.

Ekoİklim Zirvesi´nde hava kalitesini artırmak ve iklim değişikliğini önlemek için neler yapabileceğimizi hatırladık. Bunlardan birisi de “Kaliteli Hava Solumak için Neler Yapmalıyız?” oldu.


Dünya´nın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarı, Ekoİklim Zirvesi’ne CityAir olarak biz de katılıyoruz. Şehirlerimizin ve dünyamızın daha temiz bir geleceğe sahip olması için her zaman elimizden geleni yapacağız.


22 Mart Dünya Su Günü Kutlu Olsun


8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.


CityAir projesi kapsamında, Hava Kalitesinin önemi konusunda kamuoyunun, özellikle gençlerimizin farkındalığının artırılması amacıyla çevrimiçi seminerler gerçekleştirilmektedir. 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 14.00 – 16.00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz “Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı seminere katılmak isteyenlerin emel@360iletisim.com.tr adresine katılım taleplerini iletmelerini rica ederiz. Katılım talebi iletenlere çevrimiçi toplantı linki gönderilecektir. Katılımcılara sertifika verilecektir.


CityAir kapsamında düzenlenen Danimarka eğitim gezisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcileri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği nezaket ziyareti yapıldı.


CityAir Danimarka 2. Grup Çalışma ziyaretleri kapsamında Aarhus Üniversitesi’ndeki eğitimlerimize başlandı.


CityAir Danimarka Çalışma Toplantısı’nda Kopenhag Belediyesi ziyaret edilmiş ve Danimarka bisikletle ulaşım politikaları hakkında görüşülmüştür.


Araştırmacılar, hava kalitesinin seviyesini tespit etmek için kol saatine benzeyen bir cihaz tasarladı. Hava kirliliği, tasarlanan bileklikteki emici çubuk sayesinde ölçülüyor. Emici malzeme daha sonra bileklikten çıkarılıyor ve toplanan kirletici miktarını ölçüyor. Cihaz henüz gelişim aşamasında olduğu için ilerleyen senelerde özellikle yapılacak deneyler için pratik çözümler sunabileceği düşünülüyor. Cihaz aynı zamanda kronik rahatsızlığı olanlara, hamilelere, yaşlılara ve çocuklara anlık bildirim vermeyi hedefliyor.


CityAir Danimarka Çalışma Ziyaretleri Toplantısı’nda Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe, Hava Kalitesi Yönetimi Çalışmalarından bahsetmiş ve Sn. Ağça Gül Yılmaz detaylı bir sunum yapmıştır.


CityAir Danimarka Çalışma Ziyaretleri kapsamında Aarhus Üniversitesi’nde eğitim toplantılarımız 17-21 Ocak 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.


COVID-19 Pandemisi 2020 baharının başlarında dünyaya yayılırken araştırmacılar, hava kirliliğinin bu hastalığı nasıl etkileyebileceğini araştırmaya başladı. Araştırmacılar nisan ayında yüksek düzeyde hava kirliliğinin, COVID-19´un sebep olduğu ölümleri artırdığını bildirdi. Max Planck Kimya Enstitüsü’nde bir atmosfer kimyacısı araştırmasındaki bölge kapsamını genişletti. 26 Ekim’de Kardiyovasküler Araştırma’da yayınlanan diğer bir çalışmada ise ince partikül maddenin küresel olarak COVID-19´un sebep olduğu ölümleri yüzde 15 artırdığı iddia edildi. Aynı çalışmada; kalitesiz hava solunduğunda ve akciğerlerde biriktiğinde, tıpkı sigara içmek gibi bedende hasarlar meydana getirdiği iddia edildi.

————————————————————————————————-
2021 yılında, CityAir Projemiz kapsamında hava kalitesini artırmak için bir dizi faaliyet yürüttük. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü, Avrupa Hareketlilik Haftası gibi çeşitli özel günleri kutladık; çeşitli çalışmalar, yarışmalar, webinarlar ve çalıştaylar düzenledik. Sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla hava kalitesinin önemi ile ilgili farkındalığı artırdık.

CityAir Projemiz kapsamında hava kalitesini her yıl önemseyeceğiz, geleceğimize temiz hava miras bırakacağız. Hava kalitesini artırdığımız bir yıl olması dileğiyle… Hoş geldin 2022.

Yeni DSÖ Hava Kalitesi Yönergeleri, düşük düzeyde hava kirliliğinin dahi sağlığımıza zarar verdiğini, hastalığa ve erken ölüme neden olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalar; yeşil hareketliliğe, sürdürülebilir tarıma, evlerimizi ısıtmak için temiz çözümlere ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların, insanların sağlığını ve üretkenliğini iyileştirerek daha da yüksek getiri sağlayacağı ortaya koyuyor.

Türkiye’nin 31 ilinde hava kalitesinin artırılması amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi-CityAir” kapsamında gerçekleştirilen CityAir Ülke Deneyimleri Uluslararası Toplantısı’nda; Almanya, İtalya, Fransa, Polonya ve Avrupa Komisyonu’ndan hava kalitesi ile ilgili kurumların üst düzey temsilcileri Avrupa Birliği ve ülkelerinde hava kirliliği ile mücadele kapsamındaki politikaları, uygulamaları ve tecrübelerini katılımcılarla çevrimiçi olarak paylaştı.

Imperial College London araştırmacıları, hava kalitesinin düşük olduğu bölgelerde yaşayan insanların koronavirüse yakalanma riskinin arttığına dair kanıtlar buldu. Araştırmacılar, bu incelemenin hava kirliliği ve koronavirüs ile ilgili çalışmaların arasında en kapsamlısı olduğunu belirtiyor. Ayrıca raporda, hava kirliliğine uzun süre maruz kalmanın koronavirüsten daha kötü risklere duyarlılığı artırdığını da ortaya koyuldu.

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) tarafından yayınlanan bir analize göre, Avrupa’daki büyük sanayi bölgelerinden kaynaklanan hava kirleticileri ve sera gazı emisyonlarının 2017 yılında topluma, 277 ila 433 milyar Avro mali kayba sebep oluyor. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sıfır Kirlilik Eylem Planı, bu durumu iyileştirmek için gündemdedir.

⁩Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Teknik Destek Projesinin (CityAir) 11’inci Yönlendirme Komitesi Toplantısı çevrimiçi olarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Başkanlığı, AESA Konsorsiyumu üyeleri, Sözleşme makamı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı’ndan temsilcilerin katılımıyla 3 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Birçok canlının yuvası olan toprak, geleceğimizin en değerli yatırımı. Gelecek nesillere temiz ve sürdürülebilir bir yaşam bırakmak için topraklarımıza sahip çıkalım. Dünya Toprak Günü kutlu olsun.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde devam eden Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi COP26’da 80’den fazla ülke, AB ve ABD’nin inisiyatifi ile metan gazı emisyonlarının azaltılması konusunda uzlaşma sağladı. Bu uzlaşmaya göre metan gazı emisyonu 2030 yılına kadar 2020 yılına oranla en az yüzde 30 azaltılacak. En güçlü sera gazlarından biri olan metan gazının azaltılması, küresel ısınmanın kısa vadede azaltılması ve iklim değişiminin frenlenmesi için en etkili olacak.

Türkiye, Avrupa Yeşil Mutabakatına dahil olmak için önemli adımlar atmaktadır.
Avrupa Yeşil Mutabakatı, 2015 Paris İklim Anlaşması doğrultusunda Avrupa Komisyonu tarafından başlatılmıştır.
Yeşil Mutabakat için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ilgili kurumlar tarafından ülkemizde adaptasyon çalışmaları sürdürülmektedir.

Havanın hayatımız için önemi başta olmak üzere, bizlere tüm güzel bilgileri öğreten Öğretmenlerimizin Günü kutlu olsun.

CityAir Ülke Deneyimleri Toplantısı´nın ilk bölümü gerçekleştirildi. Toplantıda, katılımcı ülkelerin şehirlerindeki hava kalitesi iyileştirme politika ve uygulama örneklerinden bahsedildi.

Hava kalitesini artırmak için yapılan enerji yatırımları olumlu sonuçlar veriyor. Ancak dünyayı 2050 yılına kadar net sıfır emisyonuna ulaştırmak için çok daha fazla kaynağın harekete geçirilmesi ve daha fazla oranda temiz enerji teknolojilerine yönelmek gerekiyor.

Hava kalitesini artırmak için yapılan enerji yatırımları olumlu sonuçlar veriyor. Ancak dünyayı 2050 yılına kadar net sıfır emisyonuna ulaştırmak için çok daha fazla kaynağın harekete geçirilmesi ve daha fazla oranda temiz enerji teknolojilerine yönelmek gerekiyor.

Harvard Business Review
Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde CityAir Projesi Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal, İklim Değişikliği ve Hava Kalitesi Etkileşimi hakkında 17 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 14.55’te Yeşil Sahne’de konuşma yapacak.

Araştırmalar, hava kirliliğinin hamilelik sırasında özellikle fetüs için zararlı olabileceğini gösteriyor. Hava kirliliği tıpkı sigara içmek gibi
gebelik kaybı riskini artırmakta, ayrıca erken doğuma sebep olurken düşük doğum ağırlığı riskini de yükseltmektedir. Bu nedenle, hava kirliliğinin olası etkilerini bilmek ve bu konuda bilinçli davranmak, çocuklarımızın daha kaliteli nefes almasını sağlayacak.

Almanya, Fransa, Polonya ve İtalya´dan uzmanların katılacağı CityAir Ülke Deneyimleri Toplantısı, 15-17 Kasım ve 22-23 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Bu toplantılarda Avrupa ülkelerindeki hava kirliliği kontrolü uygulamaları, hava kalitesi yönetimi, politikalar ve hava kalitesini iyileştirmek için uygulama örnekleri anlatılacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü, azot dioksit gibi temel kirleticilerin güvenli seviyeleri aştığı için hava kirliliğinin önceden tespit edilen değerlere oranla daha tehlikeli olduğu konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada hava kirliliğini, sigara ve sağlıksız beslenmeyle aynı ölçüde zararlı olduğunu belirtti. Bununla birlikte, mevcut hava kirliliği seviyeleri, güncellenen kılavuzda belirtilen değerlere göre düşürülürse dünyada PM2.5 ile ilgili ölümlerin neredeyse %80’inin önlenebileceğini açıkladı.

İnsan yaşamını, ekolojiyi ve ekonomiyi doğrudan etkileyen en önemli insan kaynaklı küresel çevre sorunlarından biri olan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yavaşlatmak ve kontrol altına almak için küresel düzeyde çaba gösterilmesi gerektirmektedir. Paris İklim Anlaşması çerçevesinde, COP26 olarak da bilinen 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı, 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinde yapıldı. Çeşitli kararların duyurulduğu toplantıda, ABD ve Avrupa Birliği liderliğinde metan emisyonlarını azaltmak için uluslararası bir anlaşmaya varıldı. Finans şirketleri ise 130 trilyon dolar fonu, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt eden yatırımlara aktaracağı planını duyurdu. Ayrıca dünya ormanlarının %90’ına ev sahipliği yapan ülkeler, 2030 yılına kadar orman kaybını ve arazi tahribatını durdurma ve tersine çevirme sözü verdi. Ülkemiz de iklim değişikliğinin zararlarını minimum düzeyde tutmak adına sıkı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların ışığında, iklim değişikliğinin önemine vurgu yapmak ve çalışma profiline uygun hale getirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın adı, Çevre Şehircilik ve İlkim Değişikliği Bakanlığı şeklinde düzenlendi. Türkiye de net sıfır emisyonları için 2053 yılının benimsendiğini iklim zirvesi gündemiyle eş zamanlı olarak duyurdu.

Hayat verdiğimiz her ağaç geleceğimize bir nefes olacak. Milli Ağaçlandırma Günü kutlu olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Paris İklim Anlaşması çerçevesinde, COP26 olarak da bilinen 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilmektedir. Bu konferans, COP21’den bu yana ilk kez daha güçlü taahhütler sunulmasının beklendiği konferans olma özelliği taşımaktadır. Konferansta, 200 ülkeden 2030 yılına kadar olan emisyon azaltma planları isteniyor. Bu yıl Konferans gündemi etkinlikleri kapsamında hava kalitesi yönetimi başlığında ilk kez ülkemiz adına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı nezdinde bir sunuş gerçekleştirilmektedir. Konferans devam ederken ülkemiz için net sıfır emisyon hedefinin 2053 yılı için benimsendiği, Paris İklim Anlaşmasının yürürlük tarihinin ise 10 Kasım 2021 olacağı belirlenmiştir.

Doğal kaynaklarımızı gereksiz kullanmak; fabrikaların daha fazla çalışmasına, üretim-dağıtım faaliyetlerinin artmasına ve hava kalitemizin olumsuz etkilenmesine sebep oluyor.
Gereksiz alışverişlerden kaçınarak temiz bir gelecek için siz de destek olun.

Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutluyoruz.
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm milli mücadele kahramanlarına minnetlerimizi sunuyoruz.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması – CityAir Projesi kapsamında; birincisi Akdeniz Bölgesi illeri, ikincisi Orta Karadeniz Bölgesi illeri, üçüncüsü Ege Bölgesi illeri için düzenlenen “Hava Kirliliğini Önleme Çalıştayı”nın dördüncüsü 25 – 26 – 27 Ekim 2021 tarihlerinde Güney İç Anadolu Bölgesi illeri için çevrimiçi şekilde gerçekleştiriliyor. Çalıştaya; Afyonkarahisar, Aksaray , Antalya, Burdur, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, Belediye Başkanlıkları, Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü temsilcileri ve personeli ile birlikte çok çeşitli alanlardan kurum ve sektör temsilcileri katıldı.

Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması – CityAir Projesi kapsamında; birincisi Akdeniz Bölgesi illeri, ikincisi Orta Karadeniz Bölgesi illeri için düzenlenen “Hava Kirliliğini Önleme Çalıştayı”nın üçüncüsü 11 – 12 – 13 Ekim 2021 tarihlerinde çevrimiçi şekilde gerçekleştirildi. Çalıştaya Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, Belediye Başkanlıkları, Ege Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü temsilcileri ve personeli ile birlikte meteoroloji ve sağlık alanından kurum temsilcileri katıldı.

1985 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, “yeterli ve sağlıklı barınma” hakkının karşılanması amacıyla, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Dünya Konut Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.
Konutlarınızdan temiz havaya katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
Konutlarımızın sıcaklığını bir derece düşürerek hava kalitesini artırabiliriz.

havaizleme.gov.tr ​​adresini ziyaret ederek yerel hava kalitesinden anlık olarak haberdar olabilir ve gününüzü buna göre planlayabilirsiniz.
Hava kalitesini cep telefonunuzdan da takip etmek için ücretsiz olarak “Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” uygulamasını indirebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21’inci Taraflar Konferansı’nda kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti´nin 22 Nisan 2016’da imzaladığı Paris Anlaşması´nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifinin, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Araç kullanımı yerine yakın mesafelere yürümeyi tercih ederek hava kalitesinin artmasına destek olabilirsiniz. #DünyaYürüyüşGünü kutlu olsun.

Şehirler, yıllık küresel karbon emisyonlarının %70’inden fazlasını oluşturuyor. 2050 yılına kadar ise dünya nüfusunun %70’inden fazlasının şehirlerde yaşayacağı ve bunun sonucunda kentsel enerji altyapısına yönelik talepte büyük bir artış olacağı tahmin ediliyor. Bizler de binalardaki akıllı sensörler, termostatlar ve aydınlatma kontrolleri gibi dijital çözümlerle gereksiz enerji tüketiminden kaçınarak enerji verimliliğini artırmaya katkıda bulunabiliriz.

G20 ülkelerinde yeni nesil standartların uygulanması, önümüzdeki otuz yılda 5 trilyon dolardan fazla sağlık zararını önleyebilir. Bu potansiyel faydalar, yalnızca halihazırda mevcut dünya standartlarını uygulayan ülkeler için değil, aynı zamanda önümüzdeki birkaç yıl içinde Euro VI eşdeğeri standartları uygulamayı planlayan ülkeler için de önemlidir.

Dizel araçlar, hava kirliliğine ve buna bağlı hastalıklara belirgin bir şekilde katkıda bulunuyor. Düşük emisyon limitlerine sahip yeni Euro VI eşdeğeri standartlar ise partikül madde ve siyah karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Nazan Özyürek, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü etkinlikleri kapsamında, hava yönetiminin ulusal ölçekte ana bileşenleri ve önemi hakkında istatistiksel veri paylaştı.
Nazan Hanım’a, katılımı ve temiz hava farkındalığına yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü etkinlikleri kapsamında, sağlıklı ve güzel bir yaşam için havanın önemini ve yapılabilecekleri anlattı.
Tülay Hanım’a, katılımı ve temiz hava farkındalığına yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

CityAir Projesi Sözleşme Makamı Temsilcisi / Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

AB Mali Yardımları Dairesi Başkanı / IPA Direktörü Dr. İsmail Raci Bayer, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü etkinlikleri kapsamında, CityAir projesinin ana amacı ve IPA projeleri hakkında bilgi paylaştı.
Dr.İsmail Raci Bey’e katılımı ve temiz hava farkındalığına yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

Toplu taşıma araçlarının kullanımı, hava kalitesinin artışında büyük bir etken. Bireysel araçlarınız yerine toplu taşıma araçlarını tercih ederek hava kalitesinin artmasına destek olabilirsiniz.

Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” temasıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda sen de harekete geçerek #KontağıKapat, partikül madde ve azot oksitler gibi temiz havamızı olumsuz yönde etkileyen kirleticilerin azaltılmasına yardımcı olarak 21 Eylül Dünya Sıfır Emisyon Günü’nde temiz havaya katkı sağla.

Kontağı kapatarak temiz havaya destek vermesini istediğin bir arkadaşını, sorulara doğru cevap vererek yoruma etiketle, bisiklet kazanacak 3 kişiden birisi ol.

Çekilişi kazanmak için yapmanız gerekenler;
• CityAir hesabını takip etmek.
• Paylaşımı beğenmek.
• Paylaşımın altına doğru cevap ile birlikte en az 1 kişiyi etiketlemek.

Millî Eğitim Bakanlığı İş yeri Sağlığı ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit Karataş, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü etkinlikleri kapsamında, bakanlıkların temiz hava ile ilgili çalışmalarının yoğunluğundan ve verilen desteklerden bahsetti.
Abdulhamit Bey’e, katılımı ve temiz hava farkındalığına yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

21 Eylül Dünya Sıfır Emisyon Günü’nde; bisiklet yolu ve yeşil yürüyüş yollarını kullanmaya, havayı kirleten araçlar yerine, çevre dostu ulaşım araçlarını tercih etmeye çalışalım. Temiz havanın önemi hakkında bilgi sahibi olalım, sıfır emisyon için hep birlikte çalışalım.

Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik bilinciyle kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bisikletlerimizi temiz havaya sürelim.
Bireysel araç tercihimizi bir kenara bırakalım ve bisikletlerimizle doğanın tadını çıkararak daha kaliteli ve daha temiz bir hava hayalimizi ertelemeyelim.

Avrupa Hareketlilik Haftası, 16-22 Eylül tarihleri arasında “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” temasıyla kutlanıyor. CityAir olarak; bu anlamlı günde daha temiz bir hava, sağlıklı bir bünye ve rahat bir trafik akışı için herkesi kontağı kapatmaya davet ediyoruz.

Bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım yollarıyla seyahat edin, Avrupa Hareketlilik Haftası’nda kaliteli hava için harekete geçin. 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kutlu olsun.

Yarın havamızı değiştirmemiz için büyük gün. 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü; hükümetleri, şirketleri, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri hava kirliliğini azaltmak için yaşam tarzımızda köklü bir değişiklik yapmak üzere harekete geçmeye davet ettiğimiz özel bir gündür.

Her yıl çeşitli temalarda kutlanan 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü, bu yıl temiz havanın küresel bir sorumluluk olduğuna dikkat çekmek için ¨Sağlıklı Hava, Sağlıklı Gezegen¨ temasıyla kutlanacak. Hava kirliliğinin küresel bir sorun olması ve bununla mücadele etmek için birlikte hareket etmemiz gerektiğini savunan bu gün; doğayı korumayı, küresel iklim değişikliği hedeflerine ulaşmayı, kaliteli yaşamı iyileştirmeyi ve herkes için güvenli, daha adil bir gelecek sağlamayı amaçlamaktadır.

Daha mavi bir gökyüzü için her yıl 7 Eylül’de kutlanan Dünya Temiz Hava Günü, hava kirliliği ile mücadele için ülkeleri birlikte çalışmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda; insanlara bireysel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde hava kirliliğini azaltmak için iş birliği sağlayabilecek bir güç niteliğindedir.

Dünyamızı iyileştirmek için hep birlikte çalıştığımız sürece gerçek barış ortamını oluşturacağız. #DünyaBarışGünü kutlu olsun.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün Başkumandanlığında gerçekleşen Büyük Taarruz Zaferi’nin 99. yılı kutlu olsun.

Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesinin (CityAir) 10 uncu Yönlendirme Komitesi Toplantısı 10.08.2021 tarihinde çevrimiçi olarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Başkanlığı, Konsorsiyum üyeleri, sözleşme makamı ve proje nihai faydalanıcısı Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığından uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Ülkemizin farklı noktalarında meydana gelen yangınlardan etkilenen vatandaşlarımıza ve tüm canlılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, mücadeleyi sürdüren ekiplere ise güç ve sabır diliyoruz.

Sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü’nde tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz.

11 Temmuz Dünya Nüfus Günü kutlu olsun.
Bireylerde çevre koruma bilincini yükselterek, nüfus artışının çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltabiliriz.

Toplu taşıma araçlarını tercih edebiliriz, yakın yerlere bisikletle ya da yürüyerek gidebiliriz. Aynı yöne giden arkadaşlarımızla araçlarımızı ortaklaşa kullanarak trafik sıkışıklığını azaltabiliriz, böylece yakıt tasarrufu yapabiliriz.
-Evsel atıklarımızı doğal gübre elde etmek için kullanabiliriz.
-Ev ısıtma sistemlerinde bakımı ihmal etmeyebilir ve kaliteli malzemeler ile tasarruf sağlayabiliriz.
-Kullanılmadığında ışıkları ve elektronikli aletleri kapatabiliriz.
-Ailemizde ve çevremizde hava kirliliğine neden olan alışkanlıkların değiştirilmesi için çabalayabiliriz.

Dünya Sağlık Örgütü Çevre İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü Dr. Maria Neira, sağlıklı bir şehrin en iyi göstergelerinden birinin hava kalitesi olduğunu söylüyor. İyi ulaşım sistemleri, yaya hareketini önceliklendiren, bisikletin kullanılabildiği sokaklara ve geniş yeşil alanlara sahip, iyi planlanmış şehirlerde hava kirliliği seviyelerinin düşük seyrettiğini belirtiyor.

Hava kirliliği sınır tanımıyor. Ülkeler; sürdürülebilir ulaşım, enerjinin verimli kullanımı, atık yönetimi, yenilenebilir enerji ve akıllı şehirler başlıklarında çözümlerle hava kirliliğinin kontrolü için birlikte çalışıyor.

Karayollarında hız sınırlamaları sadece yol güvenliği için değil, hava kirliliğini önlemek için de katkı sağlar.
Daha temiz hava için hız sınırlamalarına uyalım.
Amsterdam ve Rotterdam’da yapılan bir çalışma; serbest akışlı trafikte 80 km/saat- 100 km/saat hız sınırının uygulanması karşılaştırıldığında tüm araç sınıflarından kaynaklanan toplam emisyonlardaki azalmanın PM10 emisyonlarında % 5-20 ve NOx emisyonlarında ise % 20-30 oranında olduğunu göstermiştir.
Grafikte ise; uygulanan hız sınırlamaları ile trafikteki ağır vasıtalardan ortaya çıkan emisyonların ilişkisi gösteriliyor. Hız sınırlamaları sayesinde, ağır vasıtalardan kaynaklanan özellikle azot dioksit ve partikül madde (PM2.5) emisyonları % 7’ye kadar düşebiliyor.

Dünyada dış ortam hava kirliliğinin hala tehlikeli derecede yüksek olduğu ülkelerden biri Hindistan.
Hindistan’da; partikül maddeden kaynaklanan hava kirliliğiyle mücadele için, 37 milyon yoksul kadına, «Pradhan Mantri Ujjwala Yojana» sosyal refah projesi kapsamında, evlerinde temiz enerji kullanımlarını desteklemek için ücretsiz LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) dağıtıldı.

Tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun.

Avrupa Birliği 2030 yılına kadar, karayolu taşımacılığından kaynaklanan emisyonları 2015 yılına göre %30 oranında azaltmayı hedefliyor. Çözüm stratejisi; elektrikli ve hibrit araçların karayolu taşımacılığında kullanımını artırmak.

Hayat kaynağımız olan toprağı ve suyu, bütün zenginlikleriyle korumak için hep birlikte çalışalım.

Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması- CITYAIR Projesi kapsamında; birincisi Akdeniz Bölgesi illerinde düzenlenen, ikincisi Orta Karadeniz Bölgesi illeri için planlanan “Hava Kirliliğini Önleme Çalıştayı” 23-24-25 Haziran 2021 tarihlerinde çevrimiçi şekilde gerçekleştirilecektir. Proje kapsamındaki diğer 2 bölge; Güney İç Anadolu ve Ege Bölgesi illeri için ayrıca duyuru yapılacaktır.

Biz çevremizi korudukça, çevremiz de bizi korur.
Çevre Koruma Haftası kutlu olsun.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Müsteşarı Sayın Angel Gutierres Hidelgo De QUINTANA ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımları Dairesi Başkanı İPA Direktörü Dr. İsmail Raci BAYER beraberlerindeki heyet ile Konya Temiz Hava Merkezini ziyaret ettiler. Ziyarette CityAir Projesi kapsamında yapılan gönüllü eğitimlerle “İklim Değişikliği ile Mücadele” konusunda bilgi verildi.

Sadece bugün değil her gün çevremize sahip çıkalım. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlu olsun.

CityAir projesi kapsamında, Hava Kalitesinin önemi konusunda kamuoyunun, özellikle gençlerimizin farkındalığının artırılması amacıyla çevrimiçi seminerler gerçekleştirilmektedir. 10 Haziran 2021 Perşembe günü saat 14.00 – 16.00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz “Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı seminere katılmak isteyenlerin emel@360iletisim.com.tr adresine katılım taleplerini iletmelerini rica ederiz. Katılım talebi iletenlere çevrimiçi toplantı linki gönderilecektir. Katılımcılara sertifika verilecektir.

Dünya Bisiklet Günü kutlu olsun.

Proje kapsamında 31 hedef il için 2025 yılına esas farklı senaryolara göre hava kalitesi modellemeleri yapılıyor. Bu senaryolar kapsamında hava kirliliği için alınabilecek tedbirlerin hava kalitesi üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak hesaplanacak. Böylece, CityAir Projesi aracılığıyla hava kalitesini iyileştirecek uygulamalar için illere rehberlik edilmesi amaçlanıyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor
Bayramı kutlu olsun.

2020 yılında yayınlanan bir rapora göre; covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler ve yenilenebilir enerjideki artış, 2020 yılında Avrupa’nın fosil yakıt kullanım oranında keskin düşüş yaşanmasını sağlamıştır. Bu düşüş, azot dioksit (NO2) kirliliği seviyesinin ortalamasının yaklaşık %14, partikül madde kirliliğinin %7, ozon kirliliğinin ise %4 azalması ile sonuçlanmıştır. Bu ortalamalardaki düşüşün, Avrupa genelinde hava kirliliğinden kaynaklanan 37.813 ölümün önlenmesiyle sonuçlandığı tahmin ediliyor (değerler, %95 güven aralığıyla hesaplanmış olup düşük değer 31.894, yüksek değer 44.226’dır).

Sağlıklı bir toplum yapısı sağlıklı bir aile ile mümkündür. 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü kutlu olsun.

Sağlıklı ve mutlu bayramlar dileriz.

Kötü hava kalitesinin küresel sağlık üzerindeki ekonomik kaybının, dünya ekonomisinin yüzde 4,8’ine karşılık gelen 5,7 trilyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte hava kirliliği, biyoçeşitlilik kaybına, toprak ve göl ekosistemlerinin asitlenmesine neden olur, ve tarımsal verimi azaltır.

Birlik, barış ve dayanışmayı temsil eden 9 Mayıs Avrupa Günü’nün tüm AB üyelerine ve AB adayı ülkelere kutlu olmasını diliyoruz.

Çocuklarına nefes olan tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun

Her yıl yaklaşık 7 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan ve enfeksiyonlardan dolayı hayatını kaybediyor. Bu, trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısından beş kat fazla insan demek. Hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunabilmek için kirleticilerin miktarlarını yönetmeliklerde belirlenen sınır değerlerin altına indirmeliyiz. Bunun için örneğin Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve Avrupa ülkelerinde uygulanan, düşük emisyon bölgeleri özellikle büyükşehirlerde ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili bir yöntem.

CityAir projesi kapsamında, Hava Kalitesinin önemi konusunda kamuoyunun, özellikle gençlerimizin farkındalığının artırılması amacıyla çevrimiçi seminerler gerçekleştirilmektedir. 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 14.00 – 16.30 arasında online olarak gerçekleştireceğimiz “Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı seminere katılmak isteyenlerin emel@360iletisim.com.tr adresine katılım taleplerini iletmelerini rica ederiz. Katılım talebi iletenlere çevrimiçi toplantı linki gönderilecektir. Katılımcılara sertifika verilecektir.

Çocuklar yurdun temelidir. Yurdumuzun teminatı olan çocuklarımızın yarınları için, gelecek nesillere temiz havayı doğru anlatmak için çalışıyoruz.

22 Nisan Dünya Günü, 1970 yılından bu yana Dünyamızın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla  kutlanıyor. Hepimiz dünyamız için küçük de olsa adımlar atabiliriz. Toplu taşımayı tercih edelim, bisiklete binelim, yürüyelim, mümkün olduğunca tek kullanımlık bardak ve şişe kullanmayalım.
22 Nisan Dünya Günü kutlu olsun.

Ortalama ağırlıkta bir insanın, ciğerlerinden her gün 11.000 litre fazla hava geçer. Bu miktar kişinin yaşına ve fiziksel aktivitesine göre farklılık gösterir. Solunumun kalitesi, insan metabolizmasının fonksiyonlarını yerine getirmede büyük bir etkendir.

CityAir projesi kapsamında, Hava Kalitesinin önemi konusunda kamuoyunun, özellikle gençlerimizin farkındalığının artırılması amacıyla çevrimiçi seminerler gerçekleştirilmektedir. 13 Nisan 2021 Salı günü saat 15.30 – 18.00 arasında online olarak gerçekleştireceğimiz “Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı seminere katılmak isteyenlerin emelesen@gmail.com adresine katılım taleplerini iletmelerini rica ederiz. Katılım talebi iletenlere çevrimiçi toplantı linki gönderilecektir.
Katılımcılara sertifika verilecektir.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan CityAir Projesi ile 31 ilin temiz hava eylem planı yenileniyor. Pandemi süreci ile 2020 yılında günlük hayatımıza getirilen kısıtlamalarla birlikte, mart ve nisan aylarında özellikle büyükşehirlerde partikül madde ve azot dioksit seviyelerinde azalma görüldüğü Avrupa Birliği’nin Hava Kalitesi Gözlem Programı ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin sağladığı haritalarda tespit edildi.

Birleşmiş Milletler tarafından “Mavi Bir Gökyüzü için Temiz Hava Günü” ilan edilen 7 Eylül, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de ilk defa Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Delegasyonu, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzeyde temsili ile birlikte 81 ilden katılımcılarla kutlandı. CityAir Projesi kapsamında düzenlenen Temiz Hava Özel Oturumu’na T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Avrupa Bölgesel Direktörü Bruno POZZI ve AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Politikalar Kalkınma Bölümü Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo De QUINTANA katıldı.

Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında Sinop, Kahramanmaraş , İzmir ve Isparta’da gerçekleştirilen hava kalitesi emisyon envanteri çalıştaylarına 275 uzman katıldı. Proje kapsamındaki 31 ilin mevcut durumları ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle havanın kalitesinin korunmasına ilişkin olarak karar vericiler, belediyeler, çocuklar, kadınlar ve toplumun farklı seviyelerinde farkındalığın artırılması hedeflenmektedir.

Ağaçların belli oranda partikül kirliliğini filtrelediği biliniyor. İngiltere’de yapılan bir çalışma, okul önündeki trafik geçitlerine ağaç dikmenin çocukları hava kirliliğinin zararlı etkilerinden korumak için kullanılabileceğini gösterdi. Çalışma sonucunda, yaprakların havadaki partikülleri %50 oranına kadar filtreleyebildiği tespit edildi.

İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan hava kalitesi alınacak önlemlerle artırılabilir. Bunun en somut örneklerinden biri Pekin’de gözlemlenmiştir. 2008 Pekin Olimpiyatları nedeniyle yürürlüğe giren hava kalitesi yönetmelikleri sayesinde önemli iyileşmeler sağlanmış ve bunun sonucunda yeni doğan bebeklerin doğum ağırlıklarının arttığı dikkat çekmiştir.

Yakılan bitkisel atıklar, bitkilerin yapısında bulunan elementler nedeniyle yakılma işlemi sonucunda hava kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Bitkisel atıkların parçalanarak toprağa karıştırılması bu etkileri önleyecektir.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) araştırmalarına göre ormanlar 2000-2050 yıllarında atmosfere salınması beklenen toplam CO2 (karbondioksit) emisyonunun onda birini emme potansiyeline sahip. Ağaçlandırmayı ne kadar artırırsak kaliteli havayı o kadar uzun süreli koruyabiliriz. Kaliteli hava, gelecek nesiller için en değerli miras.

Karayolu trafiği ulaşım kaynaklı emisyonlar içerisinde önemli bir paya sahip. Hava kalitesini korumak için yoğun trafik saatlerinde; alternatif olarak, yürümeyi, toplu taşım araçlarını kullanmayı tercih edebiliriz.

Kış aylarında ev içinde sıcaklığı bir derece düşürerek yakıt tasarrufu ile hava kalitesinin korunmasına katkı sağlayabiliriz.

Isınma, ulaşım gibi ihtiyaçlar, hava kirliliğine neden olabilmektedir. Ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih ederek ve ısınmada ise yalıtım ve ısı koruma çözümlerini uygulayarak havanın kalitesini koruyabiliriz.

Hava kirliliğinin sağlığımıza olan etkisini ne kadar ciddiye alıyorsunuz? Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yılı verilerine göre dünyada gerçekleşen her 10 ölümden 1‘inin sebebi hava kirliliğidir. Siz de CityAir hava kalitesini artırma faaliyetlerine destek vererek hava kalitesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bisiklete binmek, trafikteki araç sayısını azaltabilir ve böylece hava kalitesinin korunmasına katkı sağlar.

Yeni yıl; yeni umutlar, yeni hayaller, yeni hedefler, yeni başlangıçlar demek. Bu yıl en önemli hedeflerimizden biri kaliteli hava için daha bilinçli davranmak olsun, ülkemizin her yerinde artan hava kalitesi ile ciğerlerimiz temiz hava ile dolsun.

Kaliteli havaya destek oluyorsunuz. Peki kirli havadan kendinizi nasıl koruyorsunuz? Trafik saatinde alternatif ulaşım araçlarını tercih ederek, otoban kenarlarında yürüyüş, piknik gibi aktivitelerden kaçınarak ve kapalı tünellerde camları kapatarak hava kirliliğinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Araçlarınızın muayenesini ve egzoz gazı ölçümünü düzenli yaptırarak aracınızın egzoz emisyonu salınımını kontrol altında tutabilirsiniz. Hava kalitesinin artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 3. maddesine göre ¨Yaşamak, hürriyet ve kişi emniyeti her insanın hakkıdır.¨ Her yıl 3,5 milyon kişi hava kirliliğinin etkileri nedeniyle ölüyor. Siz de hava kalitesini artıracak faaliyetlere destek olup hava kirliliği sebebiyle yaşanan ölümlerin azalmasına katı sağlayabilirsiniz.

Yanlış tarımsal uygulamalar hava kalitesini düşürerek kirli havaya maruz kalmamızda büyük bir etken. Tarım alanlarında doğru uygulamalar yaparak hava kalitesini artırmak için harekete geçebiliriz.

Türkiye’deki şehirlerde hava kalitesinin iyileştirilmesi ve kamoyu farkındalığının artırılması projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı personeline yönelik Formatör Eğitimi’ni online olarak gerçekleştiriyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre 10 kişiden sadece 1’i güvenli hava soluyor. Hava kalitesinin kapsamını ve etkisini anlamak, havamızı güvende tutmanın ilk adımı. İkinci adımımız da hava kalitesine dikkat ederek bu olumsuz sonuçların önüne geçmek. Böylece bireysel olarak alacağımız önlemlerle hava kalitesinin artışına katkı sağlayabiliriz.

CityAir Projesinde temiz hava kalitesinin artırılması konusunda kentlerde yaptığımız eğitimlere katılan değerli öğretmenlere de bu özel günde teşekkür ederiz!

Hava kalitesinin düşmesi, insanların olduğu kadar yeryüzündeki diğer canlıların da yaşamlarını tehdit ediyor. Çevremizdeki tüm canlıların kaliteli havaya ihtiyacı var, onları korumak için hava kalitesini artıracak önlemlerimizi alalım.

Hava kalitesinin düşmesi hepimizi etkiliyor fakat hamileler üzerindeki etkisi daha fazla oluyor. 2019 yılında Fertility and Sterility’den alınan veriler kısa süreli yüksek hava kirliliğine maruz kalan hamilelerde düşük riski oluştuğunu gözler önüne seriyor. Alacağımız bireysel önlemlerle hava kalitesinin yükselmesine katkıda bulunabiliriz.

Fosil yakıtların kullanılmasıyla salınan gaz ve partiküller hava kalitesini düşürüyor. Isınma ve enerji ihtiyaçlarımız için alternatif kaynakları kullanarak hava kalitesinin artırılmasına destek olabiliriz.

Havamızı temizleyen, dünyamızın akciğeri ağaçlar kaliteli havanın olmazsa olmazı. Biz de bu bilinçle hareket ediyor, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kutlu olsun.

Aramızdan ayrılışının 82’nci yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Ülkemizin dört bir köşesinde özgürce nefes almamızı sağlayan Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun.

2019 yılında İsviçre´de yapılan bir araştırmaya göre; hava kalitesinin yükselmesi, çocuklarda kronik öksürük, geceleri kuru öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, konjonktivit semptomlarının azalmasına katkı sağlamaktadır.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, Ekim ayı sıcaklık değerlerinin 23-24 dereceye kadar çıkacağını belirtiyor. Sıcaklıkların mevsim normallerine inebilmesi için karbondioksit salınımının sınırlandırılması gerektiğine vurgu yapıyor. Alacağımız basit önlemlerle karbon ayak izimizi azaltabiliriz.

Kış mevsimi yaklaşıyor, doğalgaz kullanımımız artıyor. Peki doğalgaz kullanırken hem ısınmak hem de hava kalitesini iyileştirmek mümkün mü? Oda sıcaklığımızı sadece 1 derece düşürüp doğalgaz faturamızda %7 tasarruf sağlayabiliriz. Böylece hem ısınma masraflarını azaltabilir hem de hava kalitesinin artmasına katkı sağlayabiliriz.

Hava kalitesinin düşmesi toprağımızda, denizlerimizde, göllerimizde ve akarsularımızda yetişen ürünlerin sağlığını da etkiliyor. Kalitesiz hava kalitesiz gıdaların yetişmesine sebep oluyor. Hava kalitesinin yükselmesine destek olalım, besinlerimizi koruyalım.

Erol Küçükbakırcı ile City Air projesi kapsamında “Herkes için Sıfır Emisyon” hakkında sohbet ettik. Konuşmanın tamamında profildeki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

CityAir projesinin, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında duyurulan ”Herkes için Sıfır Emisyon” hedefine yaptığı katkıyı, bakanlık yetkilileri, belediyelerin çevre uzmanları ve paydaşlar ile birlikte değerlendirdiğimiz özel oturumu online olarak gerçekleştiriyoruz.

16-22 Eylül haftasında gündemimiz temiz hava.
Her yıl farklı tarihlerde kutlanan Arabasız Gün, bu yıl 22 Eylül’de kutlanıyor. 2020 teması Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik olarak belirlenen Avrupa Hareketlilik Haftası içerisinde olan bugünde sen de arabanı park et, hava kalitesini yükselt.

Mobil uygulamalardan yararlanarak gideceğiniz güzergahtaki trafik yoğunluğunu ve alternatif yolları anlık olarak takip etmek artık çok kolay. Siz de araç kullanmanız gereken durumlarda trafikte daha az zaman harcamak ve daha az egzoz salınımına sebep olmak istiyorsanız yenilikleri takip edin. Avrupa Hareketlilik Haftası’nı kutladığımız bu günlerde hava kalitesinin yükselmesine katkı sağlayın.

İçerisinde bulunduğumuz Avrupa Hareketlilik Haftası’nda alacağınız kararlarla büyük değişimlerin bir parçası olabilirsiniz. Siz de bugünden itibaren bisiklet, toplu taşıma ya da alternatif ulaşım araçlarını daha çok kullanın, havaya daha fazla egzoz gazı karışmasının önüne geçin.

Sağlık, güvenli ve hesaplı bir ulaşım aracı olan bisikleti düzenli olarak kullanmak ya da günde ortalama 25 dakika yürüyüş yapmak hem sağlığımıza hem de hava kalitemize iyi geliyor. Avrupa Hareketlilik Haftası içerisinde olduğumuz bugünlerde siz de daha fazla hareket edin, hava kalitesini yükseltin.

“Kaliteli yaşam için, temiz hava en temel hakkımız. Hava kalitesini iyileştirmek için üstümüze düşen görevlere sahip çıkalım, çocuklarımızın hem bugününü ve hem de geleceğini koruyalım.” Uzman Psikolog Deniz Bayel’in, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü kapsamında, temiz havanın yetişkinler ve çocuklar için önemi hakkındaki konuşmasına profildeki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Hareketlilik Haftası, 2002 yılından bu yana her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik eden hafta kapsamında; Sayın Ahu Büyükkuşoğlu Serter bugün 15:00’te, Prof. Dr. Alper Ünal ile Instagram canlı yayını gerçekleştirecek. Yayını @trmobilityweek Instagram hesabından izleyebilirsiniz.

“Akciğerlerimizin güçlü kalabilmesi ve daha kuvvetli çalışabilmesi için temiz havaya ihtiyaç duyar. Güçlü bir beyin, kas yapısı ve organ dokusuna ihtiyacımız varsa lütfen havamızı temiz tutalım.” Dünya ve Avrupa Serbest Dalış Rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy’un, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü kapsamında temiz havanın sağlığımız için önemi hakkındaki konuşmasına profildeki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

“Temiz hava tüm insanlığın en temel ihtiyacıdır. Hava kalitesini iyileştirmek için tek bi reçete yoktur. Hava kalitesini etkileyen kaynaklar matematiksel modellemeyle belirlenir ve kirleticilerin kaynaklarını belirlemek için o bölgedeki atmosfere kirlilik veren tüm emisyon kaynaklarının tespit edilmesi gereklidir.” Prof. Dr. Alper Ünal, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü kapsamında hava kalitesini belirleyen etmenler hakkındaki konuşmasına profiledeki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, UNEP Avrupa Direktörü Bruno Pozzi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo De QUINTANA ile Özel Oturum Zoom toplantısı gerçekleştirdik. İkinci oturumu ise Dünya ve Avrupa Serbest Dalış Rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy, City Air Proje Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal ve 360 İletişim Ajans Başkanı ve City Air Projesi İletişim Stratejisti Seçil Şendağ ile gerçekleştirdik. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz. Videoların tamamına profildeki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Hareketlilik Haftası, kentleri ve belediyeleri ulaşım konusunda alternatif tedbirler almaya ve desteklemeye yönlendiren, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan, Avrupa Komisyonu girişimidir. Bu yılki teması da “Herkes için Sıfır Emisyon”. Siz de hayatınızda yapacağınız basit değişikliklerle hava kalitesinin artırılmasına destek olabilirsiniz. Avrupa Hareketlilik Haftası kutlu olsun.


Temiz Hava konusunda Avrupa Birliği standartlarını olabildiğince üst seviyeye yükseltmek için çalışıyoruz.
Kentlerin hava kalitesini çok yakından takip ediyoruz. Bu alanda ortak bilgi ve deneyim paylaşımı için Türk Hükümeti ve belediyeleriyle çalışmalar yürütüyoruz.

Hava kirliliği, önemli bir çevresel bir sorun olmakla beraber, insan sağlığı ve ekonomiye de büyük bir zarar vermektedir. Bu yüzden, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 7 Eylül’ü ‘Mavi bir Gökyüzü için Dünya Temiz Hava Günü’ ilan etmiştir.

2023 yılı sonunda kadar 3000 km bisiklet yolu ve 3000 km yeşil yürüyüş yolu tamamlamak üzere gerekli adımları atıyoruz. Avrupa Bisiklet Ağı-Eurovelo ile entegre olacak bisiklet yollarının yapımını destekliyoruz.

CityAir kapsamında Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi’nde Emisyon Envanteri Çalıştayı’nı 7-8-9 Eylül tarihlerinde online olarak gerçekleştiriyoruz.

7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü, dünya ile birlikte Türkiye’de ilk defa T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Avrupa Bölgesel Direktörü Bruno POZZI, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo De QUINTANA ve 81 il temsilcilerin katılacağı özel oturumla kutlanacak.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansmanıyla, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin Artırılması ve Kamuoyu Farkındalığı Projesi – CityAir” kapsamında ilk defa düzenlenen “Mavi Bir Gökyüzü için Temiz Hava Günü” bu yıldan başlamak üzere süreklilik kazanacak.


Hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde yaşayan insanlar partikül maddelere daha fazla maruz kaldığı için geçmeyen öksürük, kronik bronşit ve astım risklerine daha korunmasızdır. Hava kalitesinin iyileşmesi bu riskleri azaltır, sağlıklı bir nefes aldırır.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında yapılan araştırmalar, Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun hava kirliliğinden olumsuz olarak etkilendiğini gösteriyor. Tehlikeli derecede kirli havaya maruz kalmak çok çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına sebep oluyor. Hava kalitemizi artırmak için daha bilinçli olalım, yarınlara güvenle bakalım.

KOAH, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastaları kaliteli havaya herkesten daha fazla ihtiyaç duyar. Kaliteli hava bu kişilerin olası krizlerinin daha az şiddette geçmesini sağlar.

Breathelife2030.org adresinden alınan verilere göre dünya üzerindeki her 10 çocuktan 9’u ihtiyaç duyduğu temiz ve kaliteli havayı soluyamıyor. 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü kapsamında yaratılan farkındalık akımına siz de uyun, daha fazla çocuğun kaliteli havaya kavuşmasına destek olun.

7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü, hava kalitesinin önemi hakkında kişi, kurum ve kuruluşları bilinçlendirmek, kaliteli havanın kamu sağlığı için önemine vurgu yapmak ve konu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak adına Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş bir gündür. Bu yıl itibariyle kutlanmaya başlayacak gün sayesinde gelecek nesillere daha mavi bir gökyüzü bırakmanın ilk adımı atılacak.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere bu büyük zaferi armağan eden tüm kahramanları saygı ve minnetle anıyoruz.

Küresel Ayak izi Ağı’na (Global Footprint Network) göre Dünya Limit Aşım Günü, gezegenimizdeki yıllık yenilebilir doğal kaynaklarının tükendiği yıl dönümüdür. 22 Ağustos itibariyle 2020 yılının doğal kaynaklarını tüketmiş bulunuyoruz. Gelecek yılın doğal kaynaklarını kullanmaya başladığımız bu sürede ise daha bilinçli davranarak kaynaklarımızı verimli kullanalım, aşırı tüketimin hava kalitesini düşürdüğünü unutmayalım.

havaizleme.gov.tr adresini ziyaret ederek bulunduğunuz ilin hava kalitesini öğrenebilir, alacağınız kolay önlemlerle ilinizin hava kalitesinin iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte nice bayramlar geçirmeniz dileğiyle. Kurban Bayramı kutlu olsun.

Temiz hava ve kaliteli hayat tüm canlılar için en önemli ihtiyaçlardan. Hava kalitesinin iyileşmesine yardımcı olarak daha sağlıklı nesillerin yetişmesine ve dünyamızın daha yeşil olmasına katkıda bulunabiliriz.

Temiz hava ve kaliteli hayat pek çok rahatsızlığın önüne geçebilir. Siz de hava kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunun, daha sağlıklı bir toplum için ilk adımı atın.

Temiz bir havaya sahip olmak için yapmamız gereken en etkili ve en basit çözüm ağaçlarımızı korumak. Yeşili koru, havanı koru.

Sağlık için temiz hava! 🌥️ Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kalitesini arttırmak için çözüm önerilerini sizlerle paylaşalım istedik. 🌫️ Bu önerilerle ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Neler eklenebilir? 🌬️ 1.Enerji tasarruflu enerji üretimine yatırım yapmak

2.Evsel, endüstriyel ve belediye atık yönetiminin iyileştirilmesi

3.Güvenli ve uygun fiyatlı toplu taşıma sistemleri, yaya ve bisiklet dostu ağlar kurmak

4.Enerji verimli binalarla daha yeşil ve daha kompakt şehirler yapmak

5.Isıtma, aydınlatma ve pişirme için uygun fiyatlı temiz yakıtlara ve teknolojilere evrensel erişim sağlamak

6.Tarımsal atıkların yakılmasıyla, orman yangınlarını ve bazı tarımsal ormancılık faaliyetlerini azaltmak


Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) sürdürülebilir bir iyileşme için hayati önem taşıyan dört temel hedef yayınladı. 🌿

Geleceğe dayanıklı ve küresel iyileşmeye yardımcı olması hedeflenen bu maddeler:
1. İklim Eylemi 2. Karada Yaşam
3. Suyun altında yaşam
4. Sorumlu tüketim ve üretim başlıklarını içeriyor.🏜️🏞️ Şimdi doğa ile barışma zamanı!


Dünya Çevre Günü kutlu olsun!
Ekosistemlerin kitlesel geri kazanımı kaliteli hava, kirlenmemiş su ve sağlıklı topraklar da dahil olmak üzere sağladıkları yaşam destekleyici fonksiyonları yeniden kurabilir. Sera gazı emisyonlarının geçici olarak azaltılması, daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmek için farklı amaçlarla, daha fazla niyetle yaşamak için gerekli adımları atmanın mümkün olduğunu hepimize gösterdi.

Doğa ile insan arasındaki dengeyi gezegenimize geri döndürelim. Doğaya fırsat verelim.


Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkenin geleceği olarak gördüğü ve gençlere hediye armağan ettiği

Bugün Avrupa Günü!

Avrupa Birliği’nin kuruluş amacı uzun vadeli insan sağlığı ve çevre üzerinde Avrupa kıtası genelinde sağlam temellere oturtulan barış ortamı ile üye ülkeler arasında birlik ve beraberliği sağlamaktır.

9 Mayıs 2020 Avrupa Günü kutlu olsun.


Uyandığımız sabahların bize verdiği manzaralar artık hayranlık uyandırmaya başladı. Hava kirliliğinin azalması ve insanların sokaklardan çekilmesi doğanın adım atmasını sağladı. Himalayalar Hindistan’a onlarca yıldır kendini göstermemişti, çakallar ve pumalar sokaklarda gezmemişti. Maymunlar da insanlarla bu kadar yakın olmamıştı. Bizi evlere kapatan pandemi doğayı sokaklara çıkarmaya başladı. Bir miktar nefes alan dünyamız için bunların yeni bir karşılama olmasını diliyoruz ve doğaya hoşgeldin aramıza demek istiyoruz.

Doğaya hoşgeldin! Pandemi süresince hava kirliliğinin azalması sebebiyle Hindistan’a kendini gösteren Himalayalar, sokaklara çıkan çakallar ve pumalar, yemek paylaşımı isteyen maymunlar ile doğa ile aramızdaki perde aralandı.


Hava ve su kirliliğindeki artışı gözler önüne seren Covid-19 sağlığımızı tehdit eden faktörleri de göz önüne seriyor. Tüm dünyada olduğu gibi Yeni Delhi’de de hava kirliğinin azaldığı görüldü. Yüzde 60’a çıkan bu azalma oranı bizlere pandemi sürecinden sonrası için nelere dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Artık gökyüzünün tüm maviliğini görmek hepimiz için pozitif bir uyanış olacak.

Pandemi süreciyle birlikte genel anlamıyla ekonomi sekteye uğrarken, doğal kaynaklar kendini yenileme konusunda aksine olumlu yönde hareket ediyor. Dünya kaynaklarını tüketerek elde ettiğimiz enerjinin yerini doldurmak için güneşten yararlanabiliyoruz. Bu durumun farkına Covid-19un sebep olduğu evde kalma durumu ve araçların daha az kullanılması ile vardık. Hava kirliliğini bir nebze azaltıp,panellerin güneşten daha çok fayda sağlamasına ve tüketilen kaynakların yerine güneşin kaynak olabileceği umudu Almanya ve İngiltere’den geldi. Almanya bu süreçte enerjisinin %40’ını güneş panellerinden karşılarken, İngiltere ise %30’unu karşıladı.
Gezegenimizin uyanışını sevgiyle kucaklıyoruz. Covid-19 sebebiyle evlerde kalarak doğaya bir nebze iyileşma alanı açtık. Hava kirliliğinin azalmasının gözle görülür artışı umutlanmamızı sağladı. Almanya ve İngiltere’nin güneş panellerini kullanarak yenilenebilir enerji ihtiyacının bir kısmını karşıladı ve bize pandemi sürecinin pozitif bir sonucunu gösterdi.

Dünya’da hava kirliliğinin azalması ile gözlerimizi Türkiye’ye çevirdik. 29 ilde yüzde 50’nin üzerine çıkan hava kalitesi artışı ile çevreye araçlarımız ile ne kadar zarar verdiğimizi gözlerimizle görüyoruz. Pandemi sürecinin bitiminde çevreye iyi davranmaya başlamamız için bu azalışlar bize işaret olsun. Virüsün etkilediği ciğerlerimize çektiğimiz hava kalitesinin artması sağlığımız için de durumun ne kadar önemli olduğunu bize gösterebilir. Kahramanmaraş en fazla hava temizlenmesi ile başta olmak üzere diğer büyük şehirlerden de devamını diliyoruz.

Kahramanmaraş’ın hava kirliliğinin en yüksek miktarda azalış gösteren şehir olmasıyla büyük şehirlerde ölçümler yapan yetkililer hava kirliliğinin 29 ilde yüzde 50’den fazla azaldığını gözlemledi. Sağlığımız için de çok önemli olan bu farkındalığın devamını diliyoruz.


Yakında çok daha rahat nefes alabileceğimiz günlere ulaşmak dileğiyle… Dünya Günü’nü

Yarının teminatı olan çocuklarımıza yarının gözüyle bakalım ki yarınlarımız aydınlık olsun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

9 Nisan 2019 City Air Açılış Çalıştayı. Davetlilerimiz ve paydaşlarımıza projemizi anlatarak dolu dolu bir gün geçirdik.

Yenilenebilir enerji kaynakları katkı sağlar. Karbon emisyonu olmadığı için hem hava kalitesinin yükselmesine yardımcı olur, hem tasarruf etmemize katkıda bulunur.

CityAir kapsamında Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi’nde Emisyon Envanteri Çalıştayı için İzmir’deyiz.

We are in Sinop, within the scope of the CITYAIR, Improvement of Air Quality in the cities of Turkey and the project Emissions Inventory Workshop for Increasing Public Awareness.

CityAir kapsamında Türkiye’deki Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi’nde Emisyon Envanteri Çalıştayı için Sinop’tayız.

Avrupa Çevre Ajansı’nın (AÇA) hava kalitesi üzerine yaptığı yeni analiz, hava kirliliğine maruz kalmanın 2016 yılında Avrupa Birliği’nde (AB) yaklaşık 400.000 erken ölüme neden olduğunu göstermektedir.

Dünyadaki insanların %92’si, ince parçacıklı maddelerin Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı hava kılavuzundaki limit değerini aştığı yerlerde yaşıyor.

2005 yılından bu yana yenilenebilir enerji kullanımındaki büyüme Avrupa Birliği (AB) genelinde sera gazı emisyonlarının azaltılmasında etkili olmuştur.

1952’de İngiltere’de soğuk havadan dolayı ısınmak için daha fazla yakıt kullanımı, soğuk kirli sis ve duman sonucunda yer seviyesinde sıkışan kirletici maddeler büyük çevresel felakete sebep oldu. 12 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Havadaki ince partikül madde (PM2.5) konsantrasyonunun, AB’de yaşam beklentisini sekiz aydan fazla azalttığı tahmin ediliyor.

Her yeni yılda yeni trendler yayınlanır. Bu yıl hava kalitesi ile bağlantılı bir trend ortaya çıktı. Kış aylarında sisten kaçınma turizmi. Ya da, temiz hava turizmi. Bu hafta sonu planınız var mı?

Hava kalitesinin düşmesinin şimdiye kadar akciğer hastalıklarından felce kadar uzandığı kanıtlanmıştı. Barselona Global Sağlık Enstitüsü liderliğinde bir araştırma, hava kirliliğinin kemikleri zayıflattığını ortaya koydu.

Komşumuz İran, hava kirliliği ile büyük bir sınav veriyor. 1 yaş altı bebeklerdeki ölüm oranı ülkemizin 6 katını aştı.‬

‪Doğumdan ölüme kadar, soluduğunuz havanın kalitesi sağlığınızı etkiliyor.‬

‪Hava kalitesinin yükseldiği ve #TemizHavaKaliteliHayat dolu bir yıl dileriz.‬
  • Türkçe
  • English