Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında ‘Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin ilki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğinde düzenlendi.  Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak’tan üniversite öğrencilerinin katıldığı ve pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşen ilk seminerde küreselden yerele hava kalitesine dair tüm detaylar paylaşıldı.

 Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında düzenlenen “Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerleri’nin” ilki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ev sahipliğinde yapıldı.

Özyürek: ‘‘Gençlere temiz yarınlar bırakmak için çalışıyoruz’’

CityAir Projesi kapsamında yer alan illerden; Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak’ta faaliyetlerini sürdüren üniversitelerden, Çevre Mühendisliği bölümü başta olmak üzere tüm fakülte ve bölümlerde eğitim gören 200’den fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde, açılış konuşmasını T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Yönetimi Daire Başkanı Nazan Özyürek yaptı. CityAir Projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri ve farkındalık çalışmalarından söz eden Özyürek, ‘’T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Türkiye’de 330 ölçüm istasyonu ile tüm şehirlerin hava kalitesini takip ediyoruz. Elde ettiğimiz veriler, hava kalitesinin iyileştirilmesinde büyük önem arz ediyor. Gençlerimize temiz yarınlar bırakmak için durmadan çalışıyoruz’’ dedi.

Prof. Dr. Alper Ünal: ‘’Küresel pandemi hava kalitesinin önemini tüm insanlığa bir kez daha hatırlattı’’

Ünal: ‘’Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar’’ başlıklı, detaylı sunumda hava kirliliğinin insan sağlığını en çok tehdit eden çevresel sorun olduğunu belirterek, hava kalitesinde sürdürülebilir bir iyileştirme için bilim, politika ve halk üçlüsünün bir araya gelerek çözüm önerileri geliştirmesi gerekiyor. CityAir projesinin temelinde de bu var. Hava kirliliğine sebep olan kaynakları bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz; elde edilen sonuçları, Bakanlık, belediyeler ve karar alıcılarla paylaşıyoruz ve toplumda farkındalık çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Hava kirliliğine karşı alınacak önlemlerde; ekonomik durum, endüstri, nüfus, taşımacılık alanındaki talepler gibi pek çok parametrenin söz konusu olduğunu söyleyen Ünal: ’’ Önemli olan; ekonomik ve sosyal olarak uygulanabilir önemler ile hava kalitesinde sürdürülebilir bir iyileştirme yakalamak. Bizler de CityAir projesinde; elde edilen bilimsel verilerin ardından proje kapsamında yer alan şehirler için hangi kirletici kaynaklarının daha önemli olduğu, bu şehirler için çözüm önerilerimizin ne olduğu gibi kapsamlı ve detaylı bilgileri de açıklayacağız’’ diye ekledi.

 Küresel pandeminin, hava kalitesinin önemini tüm insanlığı bir kez daha hatırlattığını söyleyen Ünal, sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Hava kirliliği, toplumun tamamını etkileyen, sürekli ve farkında olunmadan maruz kalınan bir kirlilik. Hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkileri uzun yıllardır tartışılıyor; ancak bugün, hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkileri pek çok bilimsel araştırmayla net şekilde ortaya konmuş durumda. Dünyada her yıl milyonlarca insan, hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor” dedi.   

Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerinde CityAir projesi kapsamında genel bilgi ve iletişim çalışmaları da aktarıldı. CityAir projesi takım lideri Dr. Hüseyin Özdemir, Genel Bilgilendirme Sunumunda CityAir projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri çalışmalarının önemine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği işbirliği ile yürütülen farkındalık çalışmalarından da söz etti. Daha sonra proje iletişim koordinatörü Seçil Şendağ, bir sunum gerçekleştirdi. Proje kapsamında yürütülen iletişim çalışmalarından bahseden Şendağ; Dünya Çevre Günü, Dünya Temiz Hava Günü ve Avrupa Hareketlilik Haftası başta olmak üzere küresel ölçekte gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi’nden öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri ve temsilcilerin de katıldığı seminerin son bölümünde proje temsilcileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

  • Türkçe
  • English